תיאוריה מוזיקלית  

      חיים לוי
 
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:

תכונת הגוון

דף הבית >> תיאוריה מוזיקלית >> צלילי המוזיקה >> תכונת הגוון
צופים יקרים!

 

תכונת הגוון  - צליל בעל גוון שונה

גוון הצליל – מרכיבי הצליל היוצרים את ההבחנה בין טון אחד למשנהו. הבחנה הנוצרת עקב השוני בכלי או בהרכב הכלים, או הקולות השונים המפיקים אותו. ( לכל זמר יש את הגוון האישי שלו) .
זוהי הבחנה בטיב הצליל והיא שאולה בדרך כלל מעולם הצבעים. (ישנם זמרים אשר מזהים את סוגי הצלילים השונים על-פי צבעם, זוהי גם תורת לימוד הצלילים לילד הרך).
גוון הצליל הנו משמעותי ביותר בשירת מקהלה, זוהי עבודתו הקשה ביותר של מנצח המקהלה כיצד להתאים את גוון הצליל בזמרים העומדים לרשותו. 


מחקרים רבים מוכיחים כי לגוון הצליל קיימת השפעה מיידית על איך וכיצד אנו שומעים את המלודיה.. בנושא זה הגדיל לעשות מוצרט ועוד בהיותו בן 7 שנים הוא כבר נתן כינוי משלו לכל צליל: לדוגמא – הצליל לה במול מזוהה עם עצב . הצליל דו מזוהה עם בקשה/תחינה, הצליל רה מזוהה עם חדווה, לצון, הלצה, הצליל לה בקאר תקוה וכדומה.. כולל כמובן החברות בין הצלילים אשר מוצרט המציא .. איזה צליל חבר של איזה צליל? וכמובן ההרמוניות הנפלאות שבהן התמחה מוצרט. (נושא זה יורחב -בדיון על מוצרט)

 
 

המשך צפייה מהנה!

 <<< חזרה לדף קודם                                                                                                   המשך בעמוד הבא >>>

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים