תיאוריה מוזיקלית  

      חיים לוי
 
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:

סימני הדינמיקה

דף הבית >> תיאוריה מוזיקלית >> סימנים במוזיקה >> סימני הדינמיקה

צופי צופים יקרים!

סימני הדינמיקה - כל אחד מסימני הדינמיקה הינו ביחס מתמטי מוכפל מול היחס שקדם לו על פי הטבלה שלעיל.. לדוגמא היחס בין ה- Forte- f ל- Mezzoforte- mf הוא יחס עוצמה של 1:2 או  2:1 תלוי מה מבוצע /שרים קודם.

כלומר, כאשר שרים במעבר בין שני סימנים בטבלה יש להחליש או להגביר את הנגינה או את השירה ב-50% . לשפת הדינאמיקה חשיבות עליונה הן בנגינה והן בשירה, וזו למעשה טכניקה אשר נלמדת עם השנים, הנגן או הזמר במשך עשרות השנים יודע כיצד ליישם טכניקה זו בעת נגינה או בעת שירה.
בל נשכח כי הדוגמא הינה רק לשני סימני דינמיקה ויש לנו כמובן 14 סימנים שכולם חייבים באותה התייחסות מתמטית. כמובן שהתייחסות זו חייבת לקחת בחשבון את "מלחין היצירה", שכאמור יש שוני עצום בסימני הדינמיקה בין מלחין אחד למחלין אחר.
ברור איפה כי סימני הדינמיקה של מוצרט שונים בתכלית מסימני הדינמיקה אצל בטהובן או ורדי. יש לשים לב לעוצמת סימני הדינמיקה אשר משתנים מסוג מלחין אחד לסוג מלחין אחר.. עוצמת סימני הדינמיקה  אינה נמדדת בהרץ כמו הצליל.. ולכן לא ניתן לומר כי ה-f (פורטה) הנו בעוצמת תדר של x  אך בהחלט ניתן לומר כי עוצמת ה- f  הינה פי 4 מעוצמת ה-p  וכו.. 

 


המשך צפייה מהנה!

 <<< חזרה לדף קודם                                                                                                        המשך בעמוד הבא >>>                                                                                          

 

  

 
לייבסיטי - בניית אתרים