תיאוריה מוזיקלית  

      חיים לוי
 
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:

מוזיקת הג'אז

דף הבית >> מוזיקת הג'אז
ג'אז (באנגלית: Jazz) הוא סוגה מוזיקלית, שנוצרה בארצות הברית בראשית המאה ה-20. הג'אז היא מוזיקה אפרו-אמריקנית שמשלבת יסודות קצביים מערב אפריקניים הבנויים על פוליריתמיקה (ריבוי קצבים), עם מרכיבים מוזיקליים מהמוזיקה המערבית – הרמוניה, מבנים צורניים (כמו מבנה השיר האירופאי) ושימוש בכלי נגינה מערביים. אלתור הוא אלמנט נוסף המזוהה עם מוזיקת הג'אז אם כי כמרכיב מוזיקלי בפני עצמו – הוא קיים בכל תרבויות המוזיקה בעולם. בהקשר המלודי יש להזכיר את השימוש הנרחב בסולם הבלוז.
 
מוזיקת הג'אז היוותה חלק חשוב באמנות ותרבות ההמונים של המאה ה-20 . במובנים רבים צורה חדשה זו של אמנות שימשה כשדה יצירתי משפיע ביותר והיוותה קרקע לגיבוש מאוויים ואובססיות מגוונות מתייחסות לתרבות, זהות ואידיאולוגיה.
 
סיפור הג'אז החל עוד במהלך המאה ה- 20 בשילוב של דיון מוזיקלי והיסטורי המשלב בתוכו היבטים כלכליים, חברתיים ותרבותיים, גזעים ומגדריים, בכדי להבין את תרומתם של ענקי מוזיקה אלה להתפתחות המוזיקה לתרבות המערבית במהלך המאה ה-20,  בהיבטים שונים ומגוונים הקשורים לתיאוריה המוזיקלית והקשרם לאמנות פופולרית ואמנות גבוהה, תפיסות פילוסופיות ומשמעויות אסתטיות, במטרה להעמיק את הידע בתחום זה.
 
מאמר זה יתחקה אחר הדמויות שעיצבו את מיטב מוזיקת הג'אז בעולם המערבי במהלך המאה ה- 20 החל במעצבי המיוזיקל באמריקה ג'ורג' גרשווין), מחלוצי הג'אז של שנות ה- 20 העליזות (לואי ארמסטרונגדיוק אלינגטון), עידן הביג- בנד והסווינג (בני גודמן. )אמני הביבופצ'רלי פרקר, דיזי גילספי, ת'לוניוס מונק, ) קול הג'אז והג'אז המודאלי (מיילס דייויס וג'ון קולטריין, וכלה בעידן הפיוז'ן והג'אז רוק אל החזרה ל-"מסרותיות חדשנית" בג'אז - נוסח וינטון מארסליס.

מהי מוזיקת הג'אז ? ומדוע היא נקראת בשם זה? מהי המלודיה אשר מרכיבה את המוזיקה הזו המכונה ג'אז? מהם האקורדים אשר מרכיבהם היא מוזיקת הג'אז? מה כוללת הרמוניית הג'אז? ומהם הכלים המוזיקליים אשר מאפיינים את מוזיקת הג'אז? 

בכל השאלות הללו , נדון במאמר זה.  

המשך צפייה מהנה !<<< חזרה לדף קודם                                                                                                    המשך בעמוד הבא >>>
לייבסיטי - בניית אתרים