תיאוריה מוזיקלית 

      חיים לוי
 
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:

טון מוזיקלי

דף הבית >> תיאוריה מוזיקלית >> מרווח במוזיקה >> טון מוזיקלי
צופים יקרים!

 
בשיעורים הקודמים למדנו מהי מחמושת, מהו מפתח מוזיקלי, מהו צליל מוזיקלי, מהו סולם מוזיקלי מהם המושגים סוגי הסולמות, סימני הסולמות, ותבניות הסולם , למדנו על סולמות במז'ור, סולמות במינור, למדנו מהו סולם כרומטי, סולם פנטטוני,סולם טונלי ומיקרו טונלי,סולמות מקבילים,תדר מוזיקלי, וכעת נעבור ונלמד על המושג טון מוזיקלי. 

טון מוזיקליהנו חישוב סופי של 1000 מחזורים/סיבובים לשנייה אשר עובר התדר מאז היווצרותו ועד סיומו.
מבחינה פיזיקלית, כל צליל גבוה/נמוך בתדירותו מהצליל הסמוך אליו פי שורש 12 של שתיים. כלומר: תוספת של חצי טון (כמו מ-סי ל-דו) = הכפלה בשורש 12 של 2.  תוספת של טון (כמו מ-דו ל-רה) = הכפלה בשורש 6 של 2.
 
טון - הנו למעשה תדירות גובה הצליל אשר נמדדת ביחידה הנקראת הרץ Hz
קילוהרץ = אלף הרץ, (סימון: KHz) שהם אלף מחזורים לשנייה, או אלף סיבובים לשנייה. יחידת תדר הרץ היא יחידת מידה לתדירות במערכת היחידות הבינלאומית. היא נקראת על שמו של  הפיזיקאי  הגרמני  היינריך  רודולף  הרץ  אשר תרם רבות למדע בתחום האלקטרומגנטיות.
טון -הוא מרווח קבוע בין שני צלילים, כמו למשל המרווח בין הצליל דו, לצליל רה. מרווח זה הינו כפול מהמרווח הקרוי "חצי טון", שהוא מרווח קבוע בין כל אחד מ-12 צלילי האוקטבה, כמו למשל המרווח בין הצליל דו, לצליל דו דיאז, או המרווח בין דו דיאז לצליל-רה. במילים אחרות, במוזיקה המערבית כל צליל גבוה/נמוך מהצליל הסמוך לו בחצי טון.
 
תנודות הצליל - צלילים הם תנודות מחזוריות בלחץ האויר. מספר המחזורים שגל משלים בשנייה נקרא התדירות שלו. היחידה המשמשת למדידת תדירות זו נקראת הרץ. ככל שהתדירות גבוהה יותר, אורך ה''יחידה הבסיסית'' קצר יותר, ואנחנו קוראים לצליל המתקבל ''גבוה'' יותר. מוזיקאים נתנו לצליל בתדירות של 440 הרץ את השם ''לה"..  על פי החלטה בינלאומית משנת 1939 נהוג לכוון את כלי־נגינה ביחס לתדר זה (מקודם כאמור הצליל לה היה  בתדר של 415 הרץ.

 
המשך צפייה מהנה! 
 

 <<< חזרה לדף קודם                                                                                           המשך בעמוד הבא >>>
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים